Co to jest wynagrodzenie za sztukę lub praca za sztukę?

Getty / JGI / Jamie Grill

W płatnych strukturach za sztukę płatność jest oparta na liczbie "kawałków" pracy, którą pracownik wykonuje. Pracownik otrzymuje zapłatę pieniężną w wysokości określonej kwoty centów lub dolarów za każdą pracę. To, co stanowi "kawałek" warty ustalonej stawki, jest określone z góry. Stawka godzinowa pracownika zaangażowanego w pracę na akord różni się w zależności od tego, czy jest on kompetentny podczas wykonywania pracy i jak czasochłonny jest każdy element pracy.

Praca z dziełem, zwłaszcza gdy jest wykonywana z domu, może nie mieć ustalonego czasu na ukończenie, co czyni go bardzo elastyczną opcją pracy. Niektóre zadania mogą mieć limity godzinowe lub dzienne. Pracę plastyczną wykorzystano do produkcji towarów, ale można jej również używać do zadań o nienamacalnych efektach pracy, takich jak wprowadzanie danych lub pisanie.

Koncepcja pracy akordowej istnieje od dłuższego czasu, przed Internetem, pracą online i wprowadzaniem danych. Został on użyty w fabrykach odzieży i innych pracach produkcyjnych do opłacania pracowników w oparciu o produkcję od czasów rewolucji przemysłowej. W dzisiejszej gospodarce wciąż jest używana w ten sposób, szczególnie w krajach rozwijających się.

W świecie work-at-home praca z kawałkami jest również wykorzystywana w takich dziedzinach jak wprowadzanie danych, tłumaczenie, pisanie, edycja i call center . W tych liniach pracy "kawałki" mogą być jasno zdefiniowane i włączone do stawki, takiej jak czas rozmowy na minutę , za połączenie, za zakończenie, za słowo, za naciśnięcie klawisza, na stronę lub na podstawie projektu.

Utwory mogą być jeszcze bardziej zróżnicowane niż te dostępne online. Istnieje wiele mikroprzedsiębiorstw w miejscach takich jak Mechaniczny Turk Amazona, gdzie ludzie wykonują małe zadania, takie jak kliknięcie linków i są wypłacane za sztukę.

W Stanach Zjednoczonych i innych krajach, w których obowiązują przepisy dotyczące płacy minimalnej, ten rodzaj stawki wynagrodzenia musi być stosowany w połączeniu z przepisami dotyczącymi minimalnych wynagrodzeń dla pracowników.

Na przykład pracownik, który pracuje z stawką 0,01 USD za sztukę i wykonuje 60 sztuk w ciągu godziny, nie dostanie 6 USD, ale nadal otrzyma minimalną płacę państwa. Jeśli pracownik jest w stanie pracować wystarczająco szybko, aby wykonać 80 sztuk w ciągu godziny, może zarobić 8,00 $ na godzinę. Innymi słowy, wynagrodzenie za jedną sztukę może działać jako zachęta dla pracowników.

Należy pamiętać, że tylko pracownicy są chronieni przepisami dotyczącymi płacy minimalnej, a nie niezależnymi kontrahentami, a struktura wynagrodzeń za każdą sztukę jest często stosowana jako wynagrodzenie dla niezależnych wykonawców lub zleceniobiorców.

Pułapki z akordami

Korzyści z pracy na akord