Co to jest agent literacki?

Kiedy większość ludzi słyszy termin "agent", od razu myślą o Hollywood. Znani są przedstawiciele reprezentujących aktorów. Są handlarzami kołami, którzy mieszkają w Los Angeles i negocjują dobre oferty dla swoich klientów w Beverly Hills. Co prawdopodobnie przychodzi na myśl, to Ari Gold, optymistyczny, agresywny agent (grany przez Jeremy'ego Pivena) w przeboju HBO "Entourage". Agenci nie tylko reprezentują aktorów. Agenci reprezentują cały szereg typów kreatywnych, w tym pisarzy.

W wydawnictwach literackich agenci literaccy, podobnie jak agenci w Hollywood, sprzedają propozycje, ale agenci literaccy sprzedają propozycje do redagowania książek, a nie szefów studia. Agenci literaccy odnajdują talent literacki, a następnie pakują ten talent, ponieważ większość autorów nie może zawrzeć umowy książkowej bez pośrednika literackiego. Innymi słowy, pisarz potrzebuje reprezentacji.

Jak zostać agentem literackim?

Wszyscy słyszeli opowieści o hollywoodzkich potentatach, którzy zaczęli w mailowni w William Morris. Cóż, na szczęście, nie musisz pracować w pokoju pocztowym, jeśli chcesz zostać agentem książki , ale musisz zacząć od czegoś i często, że gdzieś jest rola asystenta w agencji literackiej. (Do tego scenariusza należą Ryan Reynolds w przeboju kinowym "The Proposal".) Większość agencji literackich jest w Nowym Jorku, chociaż są też inne miejsca w kraju; w szczególności kilka w San Francisco. Ponadto w ICM i William Morris, które są dwoma największymi agencjami talentów, w Los Angeles mieszkają agenci literaccy.

Gdzie działa agent?

W przeważającej części agenci literaccy pracują w agencji talentów. Są większe i mniejsze agencje, a niektórzy agenci, po latach doświadczeń, stają się przedsiębiorczy i zaczynają działać i uruchamiają własne agencje. Niezależnie od tego, czy pracujesz w dużej agencji, małej firmie, czy też pragniesz założyć własną agencję, pod względem geograficznym, większość agentów kończy pracę na Manhattanie.

To dlatego, że główni wydawcy są w Nowym Jorku i do wykonania tej pracy potrzebny jest bezpośredni dostęp do redaktorów w dużych domach.

Dokładnie, co robią?

Pod pewnymi względami agenci działają jako linia obrony dla redaktorów. Czytają manuskrypty, a następnie podpisują autorów, którzy ich zdaniem mogą sprzedawać książki. Agenci otrzymują procent pieniędzy pochodzących ze sprzedaży książki - co nazywa się "postępem" w kategoriach branżowych - i dlatego opłaca im się podpisywanie autorów, którzy ich zdaniem zainteresują ogół społeczeństwa. Pod tym względem agent musi uzyskać puls na tym, czego chce społeczeństwo.

Agenci muszą również dobrze rozumieć działalność wydawniczą. Muszą znać właściwych ludzi w odpowiednich domach, aby zawierać umowy, a także zrozumienie poszczególnych domów i rodzajów książek, które publikują. To powiedziawszy, dla dzieł, które przyciągają wielu redaktorów, aukcje są często aranżowane, pozwalając wielu redaktorom licytować manuskrypt . Aukcje, nawiasem mówiąc, często skutkują wyższymi awansami.