Def Jam Records: Music Label Profile

The Story Behind the Legendary Def Jam Recordings Music Label

Def Jam Recordings Szybki profil faktów

Założenie nagrań Def Jam

Def Jam Recordings został założony przez Ricka Rubina w 1983 roku w jego akademiku w New York University, aby wydać singiel jego zespołu Hose (grupa punkowa).

DJ Jazzy Jay przedstawił Rubina Russellowi Simmonsowi, który szybko został partnerem Rubin's Def Jam.

Wraz z Simmons, Def Jam Recordings wydał singiel T La Rock i DJ Jazzy Jay "It's Yours", pierwszy singiel z logo Def Jam. W związku z tym Simmons zostaje uznany za współzałożyciela.

Pierwsze wydawnictwa opatrzone zarówno logo Def Jam, jak i numerem katalogowym zostały wydane w 1984 roku: "I Need a Beat" LL Cool J i "Rock Hard" zespołu Beastie Boys.

Pierwsza umowa dystrybucyjna i OBR

Pierwsze single Def Jam spotkały się z wystarczającą uwagą, aby umożliwić wytwórni wykupienie znaczącej umowy dystrybucyjnej z Columbia Records (w tym czasie była filią CBS Records, która została następnie kupiona przez Sony). Klasyczne "Radio" LL Cool J, wydane w 1985 roku, było pierwszym wydawnictwem Def Jam, które otrzymało główną dystrybucję i było pierwszym pełnym albumem.

Mniej więcej w tym czasie Def Jam próbował dostać się do branży R & B, zakładając wytwórnię OBR, aby zaspokoić potrzeby artystów R & B.

Mieli hit z "The Rain" Oran "Juice" Jones, ale wytwórnia złożyła krótko po tym.

Def Jam: Zróżnicowane dźwięki i rosnący sukces

W latach osiemdziesiątych sukces Def Jam nieustannie się rozwijał. Lata 80. oznaczały przeniesienie hip-hopu z podziemia do głównego nurtu, a Def Jam odegrał kluczową rolę w pomaganiu gatunkowi w dokonaniu tego przejścia.

Jednak w latach 80. wytwórnia nie była wyłącznie wytwórnią hip-hopową. Jednym z ich największych zapisów dekady był Metal Slayer.

Def Jam osiągnął jeden z największych sukcesów tej dekady - i stał się przedmiotem wielkiej kontrowersji - kiedy podpisali Public Enemy pod koniec dekady.

Rubin kontra Cohen

W latach 80. walka o władzę toczyła się za kulisami w Def Jam pomiędzy założycielem Rickiem Rubinem i Lyorem Cohenem, który pracował z Simmonsiem, który zarządzał Run DMC. W 1988 r. Cohen wylądował w roli prezesa Def Jam. Rubin opuścił wytwórnię i założył Def American Records, która wkrótce zmieniła nazwę na American Records.

Rush Associated Labels and Financial Troubles

Cohen i Simmons założyli Rush Associated Labels (RAL) na początku lat dziewięćdziesiątych jako grupa parasolowa dla kilku różnych wytwórni, w tym Def Jam. Nowe przedsięwzięcia okazały się drogie. Def Jam miał kilka wydań multi-platynowych we wczesnych latach 90-tych, w tym wydawnictwa ONYX i EPMD, ale do 1992 r. Wciąż borykali się z poważnymi problemami finansowymi.

Na skraju bankructwa Def Jam został wykupiony, kiedy Polygram Records kupił 50 procent etykiety. Polygram ostatecznie zyskał mocną kontrolę, kupując kolejne 9,8 procent firmy.

Warren G "Regulate ... The G Funk Era" był sukcesem handlowym i pomógł wytwórni odzyskać finansowo.

RAL do Def Jam Music Group i Island Def Jam

W 1995 r. RAL został przemianowany na Def Jam Music Group. W tym czasie sprzedaż była dobra dla wytwórni, dzięki wydawnictwom LL Cool J i Foxy Brown. Def Jam znalazł się pod parasolem Universal Music Group, kiedy Polygram został wykupiony przez Seagrams, oddział Universal. Universal połączyło swoją wyspową wytwórnię, tworząc Island Def Jam. Universal wykupił Simmons za 100 milionów dolarów.

W tym czasie Simmons stał się daleki od wytwórni, ale Cohen pozostał. Def Jam rozpoczął kilka nowych przedsięwzięć w tym okresie, w tym Def Jam South. Rozprowadzili także Murder Inc. Records, który wylądował Cohena w kłopotach prawnych.

Walki o władzę w 2000 roku

Firma Def Jam Germany została założona w 2000 roku przez Cohena w celu rozszerzenia profilu marki na całym świecie.

Kłopot pojawił się w Cohen w 2003 roku, kiedy Murder Inc. Records był badany pod kątem prania brudnych pieniędzy. Cohen bronił wytwórni, a śledztwo doprowadziło do nalotu na budynek Def Jam. Mniej więcej w tym samym czasie Cohen odszedł z wytwórni Warner Music Group.

Antonio LA Reid przejął Def Jam po odejściu Cohena. Reid i Cohen walczyli o kontrakt z Jay-Z, a żeby wygrać artystę, Reid został szefem Jay-Z z Def Jam. Własna wytwórnia Roc-a-Fella Jay-Z została już kupiona przez Def Jam. Kontrakt prezydencji Jay-Z wygasł w 2007 r. I nie został przedłużony, pozostawiając Reidowi powrót do roli lidera.

Od czasu wygaśnięcia kontraktu Jay-Z wytwórcą było kilka osób w tej roli. Reid przejął natychmiast po Jay-Z, a następnie w 2012 roku, gdy były dyrektor wykonawczy Warner Bros. Records Joie Manda został mianowany prezydentem.