Dowiedz się o historii i funkcji Chapbooków

Kreatywne pisanie do poezji, opowiadania dla dzieci i wiele innych

Książkę tradycyjnie definiowano jako literaturę składającą się głównie z małych broszur popularnych baśni, ballad, opowieści dla dzieci, traktatów religijnych, traktatów politycznych, rymowanek, baśni ludowych, almanachów i poezji. Jednak dla współczesnych pisarzy książeczka jest po prostu książeczką twórczości o długości 30-40 stron. Wielu wydawców organizuje konkursy z książkami kucharskimi, przyznając zwycięzcom nagrodę pieniężną i wydawnictwo książkowe.

Historia Chapbooks

Chapbooks po raz pierwszy pojawił się w Europie w XVI wieku dzięki popularnym bajkom takim jak "Jack and Giant Killer". Były tanie w budowie i nie zawsze były przyjemne dla oka, ale w ciągu 1500 roku zostały zakupione przez osoby, które w przeciwnym razie nie były w stanie kupić książek i często były wyrzucane po przeczytaniu lub przeniesieniu.

Chapbooks były ważnym środkiem rozpowszechniania kultury popularnej wśród zwykłych ludzi, szczególnie tych, którzy żyli na obszarach wiejskich. Bawili się, dostarczali informacji i oferowali historię (choć często była niewiarygodna!). Chapbooks nawet przyczyniły się do zwiększenia wskaźnika alfabetyzacji. Analfabetyzm w Anglii w latach 40. XVI wieku wynosił około 70 procent dla mężczyzn, a stopa spadła do 40 procent w połowie XVIII wieku.

Liczba książek drukowanych w Anglii jest oszałamiająca. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku drukowano co roku 400 000 almanach, co wystarczało na dystrybucję do jednej z co trzech rodzin w Wielkiej Brytanii.

Chapbooks zostały wycenione tak, aby były przystępne dla pracowników, chociaż ich sprzedaż nie ograniczała się do klas pracujących. Ballady sprzedawane za pół pensa lub tylko kilka pensów. Wydawało się, że Chapbooks zniknęły dopiero w XIX wieku, ale w ciągu ostatnich 100 lat pojawiły się ponownie, głównie wśród poezji i krótkich pisarzy prozy.

Jak wyglądają dziś Chapbooki

Chapbooks to zazwyczaj pomysłowe, dobrze wykonane broszury oprawione w zszywki siodełkowe. Jedną z cech, która nie zmieniła się w czasie, jest to, że generalnie mają one większą estetykę lub jakość artystyczną niż tradycyjne książki, ponieważ wydawcy chętniej eksperymentują, biorąc pod uwagę krótszy przebieg drukowania. Chapbooki nie są uważane za "prawdziwą" publikację książkową, ale posiadają prestiż. Dla pisarzy - zwykle poetów - jest to szansa na zaprezentowanie części rękopisu lub na opublikowanie krótszej pracy.

Konkursy na Chapbook

Najbardziej popularne są książki poetyckie, a choć nie jest to pełnowymiarowa publikacja, jest to dobra okazja dla pisarza do eksperymentowania i wykorzystania go jako trampoliny do rozwoju zawodowego. Konkurs "Poezja książkowa", wydany przez Centrum Sztuki Książki w Nowym Jorku, oferuje artystom i pisarzom możliwości wspólnego tworzenia tego, co w gruncie rzeczy jest dziełem sztuki. Wydrukowano tylko 100 egzemplarzy książki, a 10 z nich trafia do artysty.

Inne konkursy z książkami mogą nie koncentrować się tak bardzo na historii i estetyce książki, ale generalnie generują bardziej pomysłowy produkt niż standardowe wydawnictwa książkowe . Mniejszy rozmiar i drukowanie pozwalają na większy nacisk na design i estetykę.

Choć mogą one nie dotrzeć do ogromnej liczby odbiorców, książki można uznać za obiekty fizyczne w sposób, w jaki wiele współczesnych książek nie może tego zrobić.